Taniec z mieczem
Taniec z mieczem nazywany po arabsku raks al sayf może być pełen energii i niezwykle dynamiczny. W krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych jest to taniec polegający głównie na balansowaniu mieczem na głowie, ramionach, biodrach i innych częściach ciała. Kiedy tancerka po raz pierwszy podczas tańca wyjmuje miecz, publiczność jest zachwycona i zdumiona ?co ona będzie z nim robić?. Kiedy zaczyna balansować nim na głowie lub w jakimkolwiek innym miejscu, publiczność patrzy w napięciu, czy go nie upuści.
W Egipcie istnieje tradycyjny taniec wojowników, który nazywa się al ard. Jest on prezentowany przez mężczyzn władających mieczami. W tym tańcu mężczyźni trzymają miecze pionowo, gotowe do walki.
Jednakże nie ma w historii Bliskiego Wschodu żadnych informacji na temat kobiecego tańca z mieczem. Jeden z obrazów Jeana Leona Gerome pod tytułem An Almeh Performing the Sword Dance pochodzący z 1870 pokazuje tancerkę balansującą jednym mieczem na głowie, a drugi trzymającą w dłoni. W związku z tym jest prawdopodobne, że istniały artystki, które używały tego rekwizytu podczas swych występów. Tancerki w Egipcie, Turcji i innych krajach Bliskiego Wschodu nawet dziś nie używają miecza jako rekwizytu do tańca. Częściej można zobaczyć je w taniecu ze świecznikiem, zwanym shamadan, który stał się tradycyjną częścią ceremonii ślubnej.
Taniec z mieczami dzisiaj
Pomimo faktu, iż nie ma tradycji tańca z mieczem zachodnie tancerki występujące na kiermaszach i folklorystycznych festiwalach sprawiły, że publiczność zaakceptowała miecz jako rekwizyt folklorystyczny. Balansowanie mieczem podczas tańca zostało spopularyzowane przez Amerykanki, które pragną nadawać swym występom także aspekt historyczny.
Miecze są również świetną ozdobą w domu, restauracji czy nocnym klubie. Farouche, tancerka z Kaliforni, ma w swym repertuarze niezwykle dramatyczny układ z mieczami, podczas którego wymachuje ona dwoma płonącymi mieczami i balansuje nimi w czasie, kiedy one wciąż płoną.